Wynalazki wojenne często trafiają do codziennego życia, ale mało kto wie, że jednorazowe podpaski zawdzięczamy pielęgniarkom z I Wojny Światowej. To one jako pierwsze odkryły, że nowoczesny materiał opatrunkowy doskonale chłonie krew – i tak narodziły się podpaski jednorazowe.
Wynalazek Kimberly-Clark – jak powstała wata celulozowa?
W 1914 roku amerykańska firma Kimberly-Clark (K-C) opracowała - materiał powstały
z drewna, który ciasno sprasowany okazał się bardziej chłonny od bawełny.
W czasie I Wojny Światowej Ernst Mahler, szef działu badań, techniki i inżynierii K-C, przekonał chirurga generalnego USA, że nowy produkt będzie świetnym zamiennikiem bawełnianych opatrunków ze względu na dużą chłonność.
Tak wata celulozowa trafiła do Europy.
Pielęgniarki i ich odkrycie – pierwsze zastosowanie podpasek
Francuskie pielęgniarki Czerwonego Krzyża, opatrując rannych żołnierzy, zauważyły, że bandaże zrobione z waty celulozowej o wiele lepiej chłoną krew niż tradycyjna bawełna. I zaczęły ich używać podczas miesiączki. Po zakończeniu wojny K-C zastanawiało się co zrobić z magazynami pełnymi waty. Wiedząc o tym, jakie zastosowanie dla bandaży znalazły pielęgniarki, firma postawiła na produkcję podpasek jednorazowych, które nazwała KOTEX.

KOTEKSY (nazwa od „cotton” i „texture”, czyli „bawełna” i „tekstura”) trafiły na rynek ok. 1920 roku, ale na początku ich sprzedaż okazała się sporym wyzwaniem.
Wszystko utrudniało miesiączkowe tabu.
Nadchodzi „Era Koteksów”
Sprzedawcy nie chcieli ich eksponować na półkach, magazyny nie zgadzały się na reklamy, a klientek nie było na nie stać i wstydziły się prosić o nie w sklepie. Jednak K-C udało się rozpocząć kampanię reklamową, która to zmieniła.
Z jednej strony producent zachęcał do proszenia nie o „podpaski”, ale o „Koteksy”, a sprzedawców nakłaniał do wyciągnięcia produktów spod lady.
Z drugiej, aby ominąć budzący skrępowanie kontakt ze sprzedawcą, K-C wpadło na pomysł umieszczenia w sklepach skrzyneczek na pieniądze, które umożliwiłyby zakupy bezkontaktowe.

Rozwiązanie okazało się strzałem w dziesiątkę. Do tego stopnia, że William Faulkner nazwał lata 30. „Erą Koteksów”.
Mech, wełna drzewna czy gaza - inne podejście do stworzenia podpasek jednorazowych
Koteksy nie były pierwszymi podpaskami jednorazowymi, które pojawiły się w sprzedaży.
Ok. 1888 r. firma z Wielkiej Brytanii stworzyła podpaski z wełny drzewnej.
W 1897 r. Johnson & Johnson zaczął wytwarzać jednorazowe
podpaski z bawełny i gazy.
W 1919 firma z Portland jako materiał dla podpasek jednorazowych wybrała mech.
Jednak, jak to często bywa, marketing i nakłady na reklamę okazały się kluczowym składnikiem sukcesu Koteksów, które są produkowane do tej pory.
Opracowane na podstawie
The Museum of Menstruation and Women's Health
https://www.smithsonianmag.com/innovation/surprising-origins-kotex-pads-180964466/
https://www.vam.ac.uk/articles/a-brief-history-of-menstrual-products
Comments